Reference

S individuálním koučováním jsem se poprvé osobně setkala v zimě roku 2012, kdy jsem byla ve velmi těžké životní situaci - rozvod manželství. Motala jsem se pořád v začarovaném kruhu, kdy si člověk klade vinu téměř za vše, přemítá kolik toho ještě mohl vydržet, co měl udělat jinak a lépe. Koučování mi otevřelo nový pohled na celou situaci a nejen na ni, ale ukázalo mi i nový pohled na mě samotnou.

Došlo mi, že si život kolikrát komplikuji úplně sama skrz předsudky, domněnky a všeobecně uznávané pravdy. Koučování mi ukázalo, že bych měla sama sobě víc naslouchat a respektovat se, že jsem člověk rovný ostatním - to je můj případ, každý to máme nastaveno jinak.

Při skupinovém koučování jsem si uvědomila, že každý člověk je individualita, která má své vlastní názory a pohledy na danou věc. Že si každý táhneme tu svou vlastní kárku plnou zkušeností (dobrých i špatných) z již prožitého života a i proto každý reagujeme na stejný podnět rozdílně. Že bychom všichni vzájemně měli respektovat názory toho druhého a nezatracovat ho, nezlobit se na něj jen proto, že si myslí něco jiného nebo věc vidí jinak, protože i přesto můžeme mít oba pravdu.

Taková to uvědomění nám Alena zprostředkovala např. jednoduchou ukázkou s nafukovacím míčem, kdy jsme seděli v kroužku a každý měl říct co vidí - jeden viděl míč, druhý viděl krtečka namalovaného na něm, třetí viděl modrou barvu atd. Každý řekl něco jiného a přesto měli všichni pravdu. A tak je to i v životě. Jsem vcelku uzavřený člověk, který navenek nedává najevo své skutečné pocity. Vybudovala jsem si kolem sebe takovou pěknou neprostupnou zeď, aby mi nikdo neublížil.

Aleně se podařilo přes ni dostat a pomohla mi objevit nový pohled na mě a na svět okolo naprosto nenásilnou formou bez nějakých podsouvaných pravd, pravidel a návodů. Prostě mě "jen" dovedla k tomu, že jsem si na řešení či odpověď přišla sama.

To je i to, co na koučování oceňuji nejvíc, že si na vše člověk přijde sám - někdy to jsou bolestná poznání, někdy úlevná a osvobozující. Probrečených kapesníků bylo mnoho.

Jsem moc ráda, že jsem se do koučování s Alenou pustila a jsem moc ráda i za vztah jaký s ní mám.


Jitka Šubrtová

personalistka, asistentka ředitele nemocnice